Etiketler: ScssSass

Scss kullanımı

21/03/2021 -- Engin Beyazgül -- webmaster

      

     Son zamanlarda web tasarım ile herhangi bir selamlaşmanız olduysa kulağınıza çalınmış olan Less,Sass,Scss,Stylus vb. gibi teknolojiler arasından Scss bu yazımdaki konum olacak. Genel olarak hepsinin yaptığı iş aynıdır. Daha az kod yazmak, daha düzenli kod yazmak gibi faydaları olduğu gibi Css’de bulunmayan programlama dillerine özgü özellikleri kullanmamıza olanak sağlayan birer önişlem birimleridir. Bu teknolojileri kullandığımızda farklı bir dil ile yazım yapıyormuşuz gibi gözükse de günün sonunda aslında tüm yazdıklarımız birer Css koduna dönüştürülür. 

 

     Şu an itibari ile benim de öğrenmeye devam ettiğim ve Css’in yazım diline daha çok benzediği için tercih ettiğim Scss’i mercek altına alalım. Scss, Sass’nin farklı yazım şeklidir diyebiliriz zira Scss’de noktalı virgül ve süslü parantezler kullanılırken Sass’de noktalı virgül ve süslü parantezler yoktur ancak temelde ikiside aynı önişlemci birimidir. 

 

<div class="anakutu">
    <div class="kutu1">
      <a href="#">Link</a>
    </div>
    <div class="kutu2">
      <a href="#">Link</a>
    </div>
  </div>

 

$renk1: #4795cc;
$renk2: #333;
$boyut: 100px;
$font: Helvetica, sans-serif;
%kutu{width: $boyut;  height: $boyut;  margin: $boyut/10;  background-color: $renk2; float: left;}
.anakutu
{
  width: 240px; height: 120px; background-color: $renk1;
   a {font: bold 20px $font; text-decoration: none; color: $renk2;}
  .kutu1 {@extend %kutu; background-color:#58f344;}
  .kutu2 {@extend %kutu; background-color: rgb(220, 30, 30);}
}

 

     Yukarıdaki kod satırında Scss ile neler yapabileceğimizin bir fragmanını görebilirsiniz. Kod satırında bize sunduğu özelliklerden değişkenleri,miras almayı,iç içe yazımı ve operatörleri(+,-,*,/,%) görebilirsiniz. Bu yazımda size kısaca Css ön işlemcisi olan Scss’den bahsettim umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla... 

Kategoriler

Sosyal

Sitede ara

İstatistikler

enginbeyazgul.com

1229

gündür yayında.

9

adet yazı mevcut.