Etiketler: jqueryslider yapımı

Jquery ile slider

06/09/2020 -- Engin Beyazgül -- webmaster

   Jquery ile yapmış olduğum basit slider bugünkü yazı konum olacak;

    Sliderlar web sayfalarının mihenk taşlarından biridir. Modern web sayfalarında slider görmeme gibi bir ihtimaliniz yoktur. Web sayfası sahibi ürününü, fikrini, haberini, tanıtımını vs.gibi amaçlarını sliderlar sayesinde web sayfasını ziyaret eden kullanıcılara direkt ve göz alıcı şekilde gösterir. Kullanıcıların genelde kolay olanı seçmesi hasebiyle sliderda bulunan ögelerin, başarıya eriştirme olasılığı çok yüksektir. Örneğin haber okumak için bir haber sitesine girdiğimizde kuvvetle muhtemel ilk baktığımız ve kullandığımız araç slider olacaktır.

 

    Sliderlar çok farklı şekillerde ve boyutlarda bulunmaktadır. Ama sliderların ana mantığı verileri kaydırmalı şekilde kullanıcıya göstermekti

Yazının devamı...
Etiketler: jquerytab uygulaması

Jquery ile tab uygulaması

10/08/2020 -- Engin Beyazgül -- webmaster

     Bu yazımda size aktaracağım konu bir tab uygulaması olacak. Tab mantığını açıklamak gerekirse, web tasarımdaki klasik menü yapımı ile kısmen benzer diyebiliriz ancak aralarındaki en önemli farka yönlendirmenin sayfalar arası değilde; tüm içeriğin aynı sayfada gizlenip sadece kullanıcı tarafından tıklanılan içeriğin gösterilmesi diyebiliriz. Bu yapıyı şu ana kadar hiç kullanmaya gerek duymadım ama kullanmamış olmam kullanmayacağım anlamına gelmiyor elbet bir gün işime yarar. Özellikle mobil tasarım yaparken başvurulabilir bir yapıdır.

 

     Bizim tab uygulaması da menüde tıklanılan elemanın index değeri ile aynı olan divimizi gösterip geri kalan divlerimizi gizleyerek çalışmaktadır.

Öncelikle html yapımızı kurmakla başlayalım kod satırında da gördüğünüz gibi üçlü bir yapı kurdum.

 <

Yazının devamı...
Etiketler: neden blog yazmalıyımneden blog

Neden Blog

22/07/2020 -- Engin Beyazgül -- diğer

     Okunup okunmayacağını bilmeden yazdığım bu ilk yazımda neden blog yazmaya karar verdiğimden bahsedeceğim. Bu yaşıma kadar edindiğim minik tecrübelerimle bilginin paylaşılmaması halinde kaybolduğunu ya da yozlaştığını gördüm; bu sebep hasebiyle ben de daha konseptine dahi karar vermediğim bu sitede öğrendiğim naçizane bilgileri paylaşacağım. Bilginin paylaşılması ile oluşan yararlar saymakla bitmez hepimizin bildiği wikepedia sitesi, içinde barındırdığı bilgilerle ansiklopedilerin pabucuna dama attırdı. Sanırım en son ansiklopediden araştırma ödevi yaptığımda ilkokuldaydım sonrasında ise ödevlerim için wikipeda olmasa da internetten yararlandığımı söyleyebilirim. Bir ödevde tuzumuzun olması, birinin kafasındaki soruna cevap olmak istediğim için buradayım.

 

“Öğretmek iki defa öğrenmek demektir.”

--Konfüçyus--

 

     Paylaşmak ya da

Yazının devamı...
1 2 3

Kategoriler

Sosyal

Sitede ara

İstatistikler

enginbeyazgul.com

1229

gündür yayında.

9

adet yazı mevcut.