Etiketler: phpget

Post ve Get metotları

06/10/2020 -- Engin Beyazgül -- webmaster

      

    Web sayfalarında html form etiketleri aracılığı ile veri aktarımı yapılırken iki adet metot kullanılır. Bunların ilki get metodudur, get metodu tarayıcılarımızda bulunan adres çubuğu vasıtası ile veri aktarımı yapmamızı sağlar ancak takdir edersiniz ki verilerin adres çubuğu yardımıyla gönderilmesi güvenlik açısından pek iç açıcı bir durum değildir. Get metodu en çok site içi aramalarda kullanılır. Adres çubuğunda veriler anahtar=değer mantığında gönderilir örnek vermek gerekirse ad=engin şeklinde veri gönderim işlemi yapabiliriz. 

 

enginbeyazgul.com/?adsoyad=engin+beyazgul&il=istanbul 

 

Yukarıdaki adres çubuğu örneğinde de gördüğünüz gibi get işlemi yapılırken adres çubuğunda veri haricinde “?”, “+”, “&” gibi simgelerde kullanılır. Soru işareti kendinden önce yazan adrese bir get işlemi olduğunu temsil eder artı işareti değerlerin arasındaki boşlukları temsil eder ampersaat Türkçedeki adıyla ve işareti ise anahtar=değer şeklinde gönderilen verilerin birbirinden ayrılmasını sağlar. 

 

Gelelim ikinci ve en çok kullanılan metoda; post metodu get metodunun aksine verileri adres çubuğunda göstermeden iletilir tabiki verilerin adres çubuğunda gösterilmeden gönderilmesi post metodunun get metoduna göre daha güvenli olmasını sağlamıştır. Post metodu ile ekstra olarak image, pdf, xml gibi dosyaları da gönderebiliriz. 

Tüm bu anlatımdan sonra aşağıdaki örneğe bir göz atalım; 

 

<h1>Post:</h1>
<form action="" method="post">
  <input type="text" name="veri">
  <input type="submit" value="Gönder">
</form><br>
<div class="sonuc"><?=isset($veri) ? $veri : false; ?></div>
<h1>Get:</h1>
<form action="" method="get">
  <input type="text" name="veri">
  <input type="submit" value="Gönder">
</form>

 

Html ile formumuzu oluşturduk ve çalıştırıp metin kutularına istediğimizi yazıp gönder butonuna bastık. Peki biz bu gönderdiğimiz veriye nasıl ulaşacağız? İşte tam burada devreye Php,Python,Javascript vb. gibi web programlama dilleri giriyor.  

Get veya post edilen verileri alttaki kod satırında da php ile nasıl bir kontrol işlemi yaptığımızı görebilirsiniz. Ek olarak yukarıdaki kod satırında sonuc classına sahip divin içerisindeki php kodunda ne yaptığımızdan bahsetmek gerekirse; divimizin içine eğer $veri adında bir değişken tanımlı ise değişkenimizi ekrana yazıyoruz tanımlı değil ise false döndürüyoruz eğer bu kullanıma yabancıysanız buradan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

 

if($_POST)
  $veri = "Post ile gelen veri: ".$_POST["veri"];
else if($_GET)
  $veri = "Get ile gelen veri: ".$_GET["veri"];

 

Php ile get ve post işlemi olup olmadığına bakıp hangi durumda $veri değişkenimize ne atayacağımızı belirliyoruz. Sağlıcakla... 

Kategoriler

Sosyal

Sitede ara

İstatistikler

enginbeyazgul.com

1166

gündür yayında.

9

adet yazı mevcut.